Україні загрожує дефолт? У Мінфіні прокоментували інформацію про реструктуризацію боргів
Міністерство фінансів України підтвердило факт зустрічі з членами спеціального комітету, до якого входять інституційні інвестори, що володіють приблизно 30% ВВП-варантів країни.
На зустрічі, що відбулася з 15 по 23 квітня, Україна представила пропозиції щодо реструктуризації цих варантів. Однак досягти остаточної угоди поки що не вдалося.
Як підкреслив міністр фінансів Сергій Марченко, відновлення України неможливе без забезпечення фінансової стабільності та боргової стійкості. Він зазначив, що ВВП-варанти були створені в економічній реальності, яка кардинально змінилася через повномасштабну війну, розпочату Росією. За його словами, помірне зростання ВВП у 2023 році не свідчить про процвітання, а є лише ознакою крихкого відновлення. Тому, на думку Мінфіну, ці інструменти не повинні гальмувати економічне відновлення країни. Україна розраховує на справедливе і взаємовигідне рішення і продовжує діалог з інвесторами в дусі минулорічних успішних переговорів щодо єврооблігацій.
Пропозиції України щодо реструктуризації були розроблені в рамках програми МВФ і відповідають міжнародним принципам рівного підходу до реструктуризації боргу.
Інвесторам запропоновано два варіанти: або обміняти ВВП-варанти на додатковий випуск єврооблігацій (у співвідношенні 1 варант = 1,35 облігації типів A і B), або погодитися на зміну умов самих варантів. Згідно з другим варіантом, виплати за ними за 2025-2028 роки буде скасовано, а опціон на викуп триватиме до травня 2029 року з поступовим збільшенням ціни викупу з 85 до 100 центів. Натомість інвестори отримають 36,6 центів у вигляді тих самих єврооблігацій на кожні 100 центів варантів.
Обидві опції є частинами однієї операції обміну, і участь у будь-якій з них вважатиметься підтримкою реструктуризації. Такий підхід враховує різні інтереси інвесторів і необхідність отримати згоду щонайменше 75% власників варантів, які беруть участь у голосуванні.
Тим часом спеціальний комітет інвесторів запропонував Україні виплатити 75% від суми, що належить за зростання ВВП у 2023 році, і випустити нові облігації типу C з прибутковістю 7,75% і терміном погашення у 2029 році на суму 209 мільйонів доларів. Україна відхилила цю пропозицію, зберігши при цьому курс на конструктивні переговори і пошук збалансованого рішення, яке допоможе забезпечити стійкість економіки без загрози для її відновлення.