Україна продовжує купувати російський газ, а власний видобуток влада гальмує
Попри те, що Україна давно відмовилась від російського газу, а цьогоріч із 1 січня ще й припинила його транзит через вітчизняну ГТС, наша країна усе ж змушена купувати російський газ. Хоча й не безпосередньо, а опосередковано — через реверсні поставки з Європи.
Про церозповів в ефірі телеканалу "Перший" перший заступник голови Комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Олексій Кучеренко.
За словами Кучеренка, цьогоріч через російські обстріли нашої газової інфраструктури Україна втратила значну частину власного видобутку газу. Крім того, перед початком опалювального сезону не було зроблено належного запасу газу у сховищах. За сукупністю це призвело до того, що опалювальний сезон у багатьох містах були вимушені закінчити раніше. Газу на опалення вистачило лише до кінця березня. Та й то хвала Богу, що зима була теплою.
На сьогодні запас газу в українських сховищах — рекордно низький. Через це Україна вже почала його імпортувати. Він іде до нас реверсним шляхом із Європи. Але це зовсім не означає, що там немає частки ресурсу,
видобутого в Росії. Адже той газ, що йде з Росії через "Турецький потік" до Сербії та Угорщини, в європейській енергосистемі змішується з азербайджанським або ще якимось, що був видобутий не в РФ.
"Європа — це єдиний газовий ринок, і там діє принцип заміщення. Тобто ми не знаємо, який ми де-факто купуємо газ. Я, на жаль, мушу вас розчарувати, ми може і російський газ , не може, а точно купуємо і російський газ, який заходить через "Турецький потік" і йде на Сербію, на Угорщину, розумієте", - поділився в ефірі Олексій Кучеренко.
"Авжеж, кожну молекулу газу не підпишеш, звідки вона", - додав ведучий у студії.
Ситуація з газом цьогоріч і справді тривожна. За приблизними оцінками Україна через російські обстріли втратила близько половини власного видобутку блакитного палива. Через це ми будемо змушені цьогоріч імпортувати не менше як 5 млрд кубометрів газу. При цьому вартість імпортованого газу значно вища за вартість ресурсу вітчизняного видобутку. Експерти називають цифри: 600 доларів за тисячу кубометрів проти 400 доларів. Тобто імпортний газ фактично у півтора рази дорожчий за вітчизняний.
За таких умов українська влада мала би всіляко дбати про якнайшвидше відновлення власного видобутку та про підтримку того, що є. Однак насправді чомусь виходить інакше. Наприклад, влада блокує роботу газодобувних компаній групи Smart Energy у Полтавській та Харківській областях. Через перешкоди в роботі підприємства цієї групи до кінця року не зможуть видобути 78 млн кубометрів газу, який міг би частково замістити імпортний ресурс на внутрішньому ринку. А загалом за час блокування роботи цих підприємств у продовж 2023-2024 років держава недоотримала від них 195 млн кубометрів газу та 1,65 млрд грн податкових надходжень, каже в. о. генерального директора групи компаній Smart Energy Олексій Заєць.
Нагадаємо, уряд ухвалив рішення щодо тарифів на газ для населення, які діятимуть із 1 травня.