Коли подешевшає борщовий набір: розповів економіст

Підвищені ціни на борщовий набір триматимуться до початку постач з відкритого ґрунту українських овочей цьогорічного врожаю. Як правило, це відбувається у кінці травня — початку червня.

Про це в етері Громадського радіо повідомив Олег Пендзин, виконавчий директор Економічного дискусійного клубу:

«Така ситуація продовжуватиметься до того моменту, доки не почнуться перші постачі з відкритого ґрунту з нашогї території овочей цьогорічного врожаю. Як правило, це кінець травня — початок червня. Тоді ціни починають істотно знижуватися».

Підвищення цін на борщовий набір є сезонним: закінчуються залишки зібраного врожаю 2024 року. Також додатковим чинником є більш слабкий врожай 2024 року, порівняно з традиційним. «Коли зменшуються залишки, а попит більш-менш сталий, то починає рости ціна», — додав економіст.

Наприклад, ціна на буряк, порівняно з минулим роком, зараз вища практично у два рази. При тому, що за останні кілька тижнів ціни виросли на 25-30%. Водночас лідером росту ціни є морква. Сьогодні за неї треба віддати втричі більше, ніж минулого року.

Основна причина зростання цін на борщовий набір — це закінчення залишків минулорічного врожаю,

тобто зменшення пропозиції на ринку. Багато фермерів уже закінчили продаж тих залишків, що були. Тоді як оптовики, покупці весь час висловлюють попит.

Те, що ми зараз проживаємо, — це традиційний період.

Також Олег Пендзин пояснив, чому зростає ціна саме на дешевий сегмент продуктів:

«Ціна — це співвідношення попиту і пропозиції. Попит формується специфічним чином. У нас завжди середній клас сидів у дорогому сегменті продуктів харчування. Є такі дослідження, які говорять, що чим ми багатші, тим більше їмо м’яса і молокопродуктів, чим бідніші, тим більше їмо хліба і картоплі. У зв’язку з падінням реальних доходів населення, середній клас, який не економив на харчах і сидів у більш дорогому сегменті, починає переходити в дешевий сегмент продуктів. Овочі, хліб, макарони, крупи. У тому сегменті і так були присутні малозабезпечені верстви населення.

У нас виявляється ситуація, коли середній клас разом з малозабезпеченими верствами населення створює додатковий попит на дешевий сегмент. При тому, що дорогий сегмент у нас росте значно менше. До прикладу, буряк, морква виросли на 200-300%. У той же час, домашня ковбаса — 6,5% за рік, сало — 2,5% за рік, м’який / твердий сир — 9-12%».

Нагадаємо, в Україні продовжує дорожчати борщовий набір. Йдеться про інгредієнти, що входять до рецептури класичного українського борщу. У квітні ціна такого набору зросла до 190 грн, хоча у березні вона становила 178-180 грн.

Громадське радіо потребує вашої допомоги для подальшого існування, і підтримати нас ви можете:

  • за посиланням на монобанку https://send.monobank.ua/jar/3xdiYaF8Fu, де за найбільші донати на вас чекають чудові бонуси і подарунки від друзів та партнерів Громадського радіо
  • ставши нашими патронами на Patreon
  • PayPal: vokyluk@ukr.net
Запис Коли подешевшає борщовий набір: розповів економіст спершу з'явиться на Громадське радіо.