26 квітня – Міжнародний день памʼяті про Чорнобильську катастрофу
26 квітня 1986 року світ змінився назавжди.
Цього дня сталася найбільша техногенна катастрофа в історії людства – вибух на Чорнобильській атомній електростанції. 39 років минуло, але Чорнобиль і досі не відпускає – ані тих, хто його пам’ятає, ані тих, хто народився значно пізніше, але щороку у квітні схиляє голову в пам’яті.
Пам’ятаємо: 26 квітня 1986
О 1:23 ночі на четвертому енергоблоці ЧАЕС пролунав вибух. В повітря злетіло понад 200 тонн радіоактивних речовин. Радіаційна хмара пройшла територією України, Білорусі, росії, а також досягла Європи. Але найстрашніше — це мовчання. Люди ще довго не знали, що сталося, і продовжували жити, як завжди. Зона відчуження: майже 40 років потому
З початком повномасштабної війни у 2022 році Чорнобиль знову опинився в центрі небезпеки. У лютому-березні 2022 року російські війська окупували територію зони відчуження. Порушення ґрунтів, техніка, що рухалась по заражених ділянках — усе це спричинило повторні радіаційні викиди.
Сьогодні, у 2025-му, українські науковці продовжують моніторинг ситуації. Ведуться роботи з відновлення екологічного балансу та безпеки.
Чорнобиль показує, які наслідки можуть бути, коли: влада надає більшого значення прописаним на папері планам і бюрократичним процедурам, «підганяючи» показники під очікування, ніж реальності,
державні структури наскрізь пронизані брехнею і пристосуванством,
немає відкритості й довіри у стосунках між владою і суспільством,
у пріоритеті не людина, її життя і здоровʼя, а міфічні показники чи «імідж держави».