Українці продовжують залишати Україну: скільки виїде 2025 року
"Негативні міграційні тенденції зберігаються, адже незважаючи на початок переговорів про потенційне перемир'я, їх результат не визначено, тоді як триває збільшення обстрілів усієї території України та терактів проти цивільного населення", — йдеться у звіті.
Як зазначили в НБУ, наміри країн-реципієнтів щодо зміни або скасування правового статусу тимчасового захисту українських мігрантів після встановлення миру поки що остаточно не прописані. Тому очікується, що чиста зовнішня міграція триватиме, доки зберігаються суттєві ризики безпеки.
У НБУ не змінюють свій прогноз і, як і раніше, дотримуються думки, що подальший чистий відтік зовнішніх мігрантів у 2025 році (близько 0,2 млн осіб) та початок їх повернення з 2026 року (близько 0,2 млн осіб), яке прискориться у 2027 році (близько 0,5 млн осіб).
"Повернення мігрантів відбуватиметься поступово, тому дефіцит робочої сили зберігатиметься на прогнозному горизонті. Це стимулюватиме подальше збільшення зарплат темпами вище, ніж зростання продуктивності, що підвищуватиме інфляційний тиск. Також це надалі стримуватиме відновлення економіки через нестачу робочої сили", — йдеться в огляді.
Аналітик і звернули увагу на важливий момент, різні опитування демонструють дедалі більшу адаптацію українців за кордоном. Все більша частина наших співвітчизників має постійну роботу та нормальний побут, вони мають чим забезпечувати свої сім'ї. Переважна більшість тих, хто виїхав з України, мають доходи вищі, ніж в Україні. Тому з кожним місяцем затягування війни і у них менше бажання повертатися назад на Батьківщину навіть після завершення війни. Успішна адаптація на новому місці зменшує частку тих, хто хоче повернутись і збільшує ймовірність возз'єднання сімей за кордоном, а не в Україні.