«Бажання виїхати частіше фіксується серед молоді»: соціологиня розповіла про міграційні наміри українців
Міграційні наміри українців залишаються стабільними порівняно з попередніми періодами. Зокрема, 13% опитуваних планують виїхати за межі Україну протягом наступних шести місяців ‒ для тимчасового або для постійного проживання. Найчастіше українці вибирають для виїзду Німеччину та Польщу, що зумовлено наявністю родичів чи друзів у цих країнах, безпекою та можливостями працевлаштування чи отримання допомоги.
Про це в коментарі УНН розповіла соціологиня, засновниця і директорка дослідницької компанії Gradus Research та Corestone Group Євгенія Близнюк.
Як розповіла Близнюк, за даними останнього міграційного дослідження, яке Gradus Research проводив у квітні 2025 року, міграційні наміри українців залишаються стабільними порівняно з попередніми періодами. Зокрема, 13% респондентів повідомили, що планують виїхати за межі України протягом наступних шести місяців ‒ для тимчасового, або для постійного проживання.
«Бажання виїхати частіше фіксується серед молодших респондентів (18–24 роки). Молодь більш мобільна, чутлива до можливостей за кордоном, більш вільна у володінні мовами і менш прив’язана до місця проживання.
Ці наміри залишаються на стабільному рівні впродовж останніх півроку, що свідчить про відсутність різких змін у мотивації до виїзду. Водночас ми бачимо, що потенційні мігранти чутливі до змін безпекової, економічної та соціальної ситуації в країні. Ті, хто наразі не планує залишати Україну, можуть змінити свою думку у разі погіршення умов ‒ особливо через відсутність розуміння перспектив, економічну нестабільність та ризики нової ескалації бойових дій», ‒ зазначає Близнюк.
За її словами, до ключових факторів, що спонукають до виїзду українців за кордон, й надалі залишаються загроза життю та здоров'ю власному чи родини, а також можлива окупація регіону росією. Їх обирають близько половини респондентів.
«Німеччина та Польща продовжують залишатися найпопулярнішими напрямками серед тих, хто планує виїзд у найближчі півроку. Такий вибір зумовлений наявністю родичів чи друзів у цих країнах, безпекою та можливостями працевлаштування чи отримання допомоги. Респонденти орієнтуються на економічну стабільність, наявність соціальних гарантій, можливість знайти роботу та якість медицини й освіти», ‒ заявляє Близнюк.
За її словами, відповідно, Німеччина зберігає лідерство як країна з високими соціальними гарантіями, активною підтримкою українських біженців та стабільною економікою. Натомість Польща залишається популярною через мовну і культурну близькість, а також через велику українську діаспору, яка забезпечує «м’який вхід» у нову реальність.
«Ці результати демонструють, що для українців важлива не лише фізична безпека, а й умови для довготривалого життя та інтеграції», ‒ резюмувала Близнюк.
Раніше повідомлялося що, за прогнозами Національного банку, Україну цього року залишать ще 200 тисяч осіб. Поступове повернення мігрантів очікується лише після суттєвого зниження безпекових ризиків.