На Одещині відкрили першу підземну школу

В Одеській області у селищі Молодіжне 24 квітня відкрили підземну школу-укриття, яке розраховане на 700 осіб.

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.

Антирадіаційне бомбосховище подвійного призначення збудували з нуля на базі Молодіжненського ліцею, де навчається 700 дітей. Раніше діти під час повітряних тривог були змушені ховатися в укритті дитячого садочка поруч з ліцем.


У селищі Молодіжне відкрили підземну школу-укриття / Фото: Укрінформ

Програму ініційовано та профінансовано Європейським Союзом, а також співфінансовано урядом Ірландії. На будівництво укриття виділено 2,4 млн євро, з яких приблизно 75 тис. євро спрямували на внутрішнє оснащення.

На відкриття сховища приїхали почесні гості - міністр освіти і науки України Оксен Лісовий, державний міністр Ірландії з європейських справ і оборони Томас Бірн, заступник міністра закордонних справ Литви Сігітас Міткус, керівник Програм співробітництва у Представництві ЄС в Україні Штефан Шльойнінг, посол Литви в Україні Інга Станіте-Толочкене та представники місцевої влади.

Зазначається, що у сховищі облаштували класи для навчання,

2 спортзали, клас психологічного розвантаження та ЛФК. Також в укриття можна спуститися спеціальним ліфтом для людей на кріслах колісних. Наразі в ліцеї навчається 14 дітей з особливими потребами, з них одна дитина пересувається на візку.

За словами вчителів, будівництво такого сховища було необхідне навчальному закладу не лише з безпекових міркувань, але й для покращення якості навчання, адже у випадку тривоги уроки продовжують вести в укритті.

Міністр освіти і науки Лісовий зазначив, що наявність таких укриттів в школах зберігає людський капітал в Україні, без якого не можлива перемога, і без якого всі воєнні успіхи позбавлені сенсу.


За його словами, через повномасштабне вторгнення Росії майже кожну сьому школу в Україні зруйновано або пошкоджено, а приблизно 430 тис. учнів не мають доступу до очного навчання.

«Наш противник хоче позбавити українців майбутнього. Він робить це через фізичне знищення, через руйнування інфраструктури, через руйнування економіки та через руйнування можливостей юним українцям розвиватися. Ми боїмося, щоб наші діти не стали «загубленим поколінням».

Ми усвідомлюємо, що якісна освіта - один із чинників, які впливають на те, чи залишаться люди в Україні», - сказав Лісовий.

Він додав, що в рамках цієї ініціативи реалізується ряд проєктів і в інших регіонах України, де необхідно зберегти доступ до навчання. Йдеться про Миколаївщину, Сумщину, Харківщину, Запорізьку та Чернігівську області, які щоденно потерпають від російських атак.


Заступник міністра закордонних справ Литви Міткус наголосив, що Литва підтримувала Україну з самого початку повномасштабного вторгнення Росії та виділила понад 1.6 млрд євро на військову пітримку, а також була цивільна підтримка у розмірі 52 млн євро. Він додав, що Литва сприяє членству України в ЄС до 2030 року.


«Ми працюємо в 6-и найбільш уражених регіонах, адже діти – наше майбутнє. В межах нашого проєкту за підтримки уряду Ірландії та ЄС ми запровадимо тут станцію на сонячних батареях, щоб школа та укриття мали безперебійне живлення. Наше укриття багатофункціональне. Це і сховище, і приміщення для творчої діяльності дітей громади. Ми виховуємо сильне покоління, яке не боїться труднощів», - сказав Міткус.

Державний міністр Ірландії з європейських справ і оборони Бірн зазначив,

що діти повинні навчатися лише в безпечному середовищі, коли вони не бояться за своє життя.

«Нам вдалося відкрити цей безпечний простір для дітей. Звісно, це неприйнятна ситуація, що Росія розв’язала війну і ми маємо будувати такі укриття через її агресію. Це неприємно нас вражає. Звісно, ми хочемо, щоб українські діти, які страждають від війни, мали право на освіту та щастя - як діти в Ірландії та інших європейських країн», - сказав Бірн.

Він додав, що разом із Литвою Ірландія також підтримує Україну на шляху до вступу в ЄС.

Керівник Програм співробітництва у Представництві ЄС в Україні Шльойнінг зазначив, що це укриття – ворота до освіти та безпеки.

«Наша мета – запровадити безпеку для дітей. Учасники освітнього процесу в Україні сильно потерпають через бойові дії, понад 3500 навчальних закладів були пошкоджені, 400 – зруйновані. Це сховище ще й творчий простір, тут є музей, спортивні зали, художня та музична студії. Діти матимуть змогу отримувати освіту та не переривати освітній процес через тривоги», - сказав Шльойнінг.

Він додав, що ЄС виділив понад 200 млн євро на підтримку освіти в Україні з початку повномасштабного вторгнення. Йдеться про відбудову навчальних закладів, закупівлю шкільних автобусів, видавництво навчальних посібників та книжок тощо.


Програма «Нові бомбосховища для українських шкіл» фінансується Європейським Союзом (15 млн євро) та урядом Литви через Фонд розвитку співробітництва та гуманітарної допомоги (500 тис. євро), а також із залученням внеску від уряду Ірландії (3 млн євро). Наступні укриття будуть збудовані на Миколаївщині, Чернігівщині, Сумщині, у Запорізькій області та Харкові. Кожне укриття вміщуватиме від 500 до 1000 осіб. Ініціатива реалізується за сприяння Офісу партнерств та взаємодії МОН.

Як повідомляв Укрінформ, у Харкові 22 квітня відкрили підземну школу в Шевченківському районі, вона розрахована на тисячу дітей.

Джерела: BlackSeaNews +1 схожа