Як обрати беруші для сну: що варто врахувати, щоб уникнути проблем

Повноцінний сон - важливий елемент, без якого просто не вижити у світі стресу та багатозадачності. Для того щоб відпочити у викроєних 6-8 годин, багато людей використовують беруші. Щоправда, вони завжди допомагають виспатися, а часом можуть і нашкодити.

Про це розповіла лікар-отоларинголог Анастасія Голубєва, передає "УП.Життя"

Ринок пропонує безліч варіантів беруш – від поролонових до силіконових, одноразових і багаторазових. Але з усієї цієї строкатості фахівці радять одне: якщо плануєте користуватися берушами регулярно, варто виготовити їх за індивідуальним зліпком.

Звучить просто, але більшість обирає шлях найменшого опору – і йде до аптеки. Там беруші діляться по розмірах на S, M і L, але це лише загальна сітка.

"Проблема в тому, що вушні канали у кожного індивідуальні: з вигинами, вузькими або широкими ділянками, тому можливість підібрати щось ідеальне за принципом "взяв і запхав" – радше випадковість.

Неправильно підібраний розмір – найчастіша причина проблем. Маленькі беруші не ізолюють звук, великі – натирають і можуть викликати отит або грибок. Особливо, якщо беруші не чистити", – попереджає лікарка.

Інша проблема – гігієна. Багато хто вважає, що достатньо просто витягти беруші з вуха й покласти на тумбочку. Насправді їх треба обробляти антисептиком щодня і зберігати в окремій коробочці. У протилежному випадку беруші стають "домом" для колоній мікробів, грибків та розсадником запалення.

Тому отоларингологиня радить обробляти беруші після сну спиртом або хлоргексидином та класти в спеціальний контейнер, а не просто в тумбу чи целофановий пакет.

Багаторазові беруші можуть прослужити довго, якщо виготовлені з якісного матеріалу. Але варто звертати увагу на ознаки зношення: якщо вони втратили форму, стали м’якими або почали кришитися – змінюйте їх без жалю. Бо зношений беруш уже не тримає форму і втрачає шумоізоляційні властивості.

Невидимі ризики: коли беруші шкодятьБеруші – не така вже й безпечна річ. Іноді вони можуть стати причиною проблем: наприклад, можуть "заштовхати" сірку або епітелій глибше у слуховий канал і сформувати сірчану пробку.

"Навіть якщо це ще не пробка, а просто трохи сірки, регулярне користування берушами може її утрамбовувати. І от вам повна втрата слуху на одне вухо – до першого промивання" – каже Анастасія Голубєва.

Також беруші категорично протипоказані, якщо у вусі вже є запалення або грибок. Вони блокують вентиляцію і перешкоджають відтоку рідини, що лише погіршує ситуацію.

"Якщо вухо запалене, беруші просто не влізуть – буде боляче, слуховий хід набрякне. І це ще добре, бо організм сам підкаже, що щось не так. Але якщо ігнорувати – буде біда" – додає лікарка.

Інша проблема, коли беруші намагаються замінити підручними засобами: ватою, поролоном, тканиною чи вакуумними навушниками.

Фахівчиня каже, що до неї звертались пацієнти, які забули вату або поролон у вусі, і діставати ці "артефакти" довелось лікарці.

"Навушники навіть із шумозаглушення не створюють вакууму. Вони не ізолюють так, як беруші, навіть якщо здається, що шуму менше" – зауважує отоларингологиня.

Беруші для плавання: маленький бар’єр проти великих проблемЩе один варіант використання беруш – не для сну, а для спорту. Зокрема, у плаванні.

Є окремі моделі для плавання – м’якші, стійкі до вологи, такі, що краще прилягають до слухового ходу. Їх можна знайти в магазинах спортивного інвентарю.

"Це гарна річ для тих, у кого хронічні отити або є грибкові інфекції. Якщо вода постійно потрапляє у вухо, це ризик. А беруші для плавання дають шанс тримати вушко сухим Хоча трохи води може проникати, але не в тій кількості, щоб створити проблему" – додає Анастасія Голубєва.

Та варто пам’ятати: навіть такі беруші не можна використовувати "вічно". Їх потрібно регулярно чистити й сушити, стежити, щоб не деформувалися. Бо пошкоджений або забруднений виріб може спричинити запалення, або навпаки утримувати вологу всередині.

Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для постановки будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли, потребуєте постановки діагнозу та лікування, зверніться до лікаря!