Росія постачає зброю до Лівії за допомогою «тіньового флоту» — Інтерпол

За допомогою суден «тіньового флоту», Росія контрабандою постачає зброю та військову техніку лівійським бойовикам.

Про це повідомляє Gospodarka Morska посилаючись на розслідування Інтерполу, пише USM.

Розслідування Інтерполу, яке триває з минулого року, показало, що Росія використовує старі судна не лише для контрабанди нафти, що підпадає під санкції, але й для постачання нелегальної зброї та військової техніки силам свого союзника — маршала Халіфи Хафтара, який контролює східну частину розділеної Лівії.

Інтерпол, відстежуючи судна, що прямували до Тобрука у східній Лівії, задокументував постачання зброї, відправленої з російських портів на Чорному морі. Згідно з доповіддю міжнародної поліцейської організації, частину цього обладнання приймала Лівійська національна армія, підпорядкована Хафтару та його шістьом синам, іншу частину — Сили швидкої підтримки, які ведуть бойові дії з урядовими військами в поточній громадянській війні в Судані.

Росія також використовує порт Тобрук для підтримки військових хунт у Буркіна-Фасо, Малі та Нігері, які наймають російських найманців для боротьби з повстанцями та джихадистами в Сахелі.

Порти в Лівії також дають Росії змогу контролювати маршрути мігрантів до Європи та створювати центри морських операцій біля південного флангу НАТО.

Залучення Росії до лівійських портів посилилося після повалення режиму Башара Асада в Сирії у грудні минулого року. Нова влада в Дамаску послідовно відмовляє російським кораблям у доступі до її колишньої військово-морської бази в середземноморському порту Тартус і авіабази Хмеймім на півночі Сирії.

Одним із суден, яке Росія використала для транспортування зброї до Лівії, був Barbaros — вантажне судно під прапором Камеруну, яке помітили на початку 2024 року під час проходження Босфорської протоки в Туреччині. Barbaros приховав своє місцезнаходження, змінивши дані AIS. Це викликало підозру в слідчих Інтерполу, які піднялися на борт і виявили десятки військових вантажівок.

Розслідування показало, що за 12 років Barbaros тричі змінював назву і був зареєстрований під 10 різними прапорами. І він не був єдиним судном, яким Росія переправляла зброю в Середземному морі. Згідно з документами щодо операції Irini, яку проводить Середземноморська військово-морська місія ЄС (EUNAVFOR MED), основним завданням якої з 2020 року є контроль за дотриманням ембарго ООН на постачання зброї до Лівії, Москва використовувала десятки старих торгових суден із неясною формою власності, аби уникнути виявлення під час транспортування зброї до Тобрука та Бенгазі.

Рішення Росії використовувати такі судна, як Barbaros, після вторгнення в Україну значно збільшило кількість небезпечних суден у морі — з кількох сотень, які раніше використовували Іран, Північна Корея та Венесуела, до понад тисячі. Їм надали прапори багато африканських країн, зокрема Ліберія (яка швидко відмовилася), Коморські острови, Габон, Гвінея-Бісау, Сьєрра-Леоне та навіть Есватіні — країна, яка взагалі не має виходу до моря.

Джерело: BlackSeaNews