У Брюсселі в червні відбудеться офіційний скринінг транспортного законодавства України в межах євроінтеграції

Наразі йде підготовка презентації, що охопить всі аспекти транспортної сфери - від автомобільного до річкового, а також безпеку дорожнього руху, екологічно чистий транспорт та антикорупційні заходи.

Відбулося засідання Робочої переговорної групи з питань транспорту, що займається підготовкою позицій України у рамках майбутніх переговорів про вступ до Європейського Союзу, пише ЦТС.

"Метою цієї групи є технічна підготовка до офіційного скринінгу, та створення переговорної позиції України. Наша задача - ідентифікувати критичні моменти та проблеми, які можуть виникнути при адаптації переходу на європейські норми у сфері транспорту, а також запропонувати реалістичні шляхи їх подолання. Інтеграція до єдиного транспортного простору ЄС — це не лише про законодавство. Це про мобільність, про нові можливості для бізнесу, про ринок праці та безпеку наших громадян", - зазначила голова групи - перша заступниця міністра розвитку громад та територій Альона Шкрум.

На засіданні представили поточний стан підготовки до офіційного скринінгу законодавства за переговорним розділом 14 "Транспортна політика" та 21 "Транс-європейські мережі".

Цей скринінг відбудеться 24-27 червня 2025 року у Брюсселі. Члени робочої групи обговорили підготовку структури презентації, яка охопить всі аспекти транспортної сфери - від автомобільного до річкового, а також такі теми, як безпека дорожнього руху, права пасажирів, екологічно чистий транспорт та антикорупційні заходи.

"У сфері автомобільного транспорту ми маємо суттєвий прогрес у питанні наближення до вимог Євросоюзу. У першу чергу мова про нещодавно схвалений Закон № 4337. Він дозволяє нам запровадити низку стандартів для отримання ліцензій на перевезення, а головне – дає можливість нашим перевізникам бути конкурентним на ринку Євросоюзу. Не менше важливо врегулювати питання суспільно важливих перевезень та оновити технічні регламенти, над цим ми активно працюємо", - підкреслив заступник міністра розвитку громад та територій Сергій Деркач.

Особливу увагу учасники засідання приділили розвитку торговельного мореплавства та судноплавства на внутрішніх водних шляхах, які є критично важливим для підтримки експорту в умовах воєнного часу.

"Морська логістика сьогодні - це ключовий елемент зовнішньоекономічної діяльності України.

Йдеться не лише про економіку, а й про продовольчу безпеку як нашої держави, так і всього регіону. Саме тому нам потрібно гармонізувати законодавство, щоб українські порти могли повноцінно інтегруватися в європейські логістичні мережі та працювати за єдиними правилами”, - додав заступник міністра розвитку громад та територій Андрій Кашуба.

Також окремо обговорили питання розвитку залізничного транспорту, зокрема впровадження європейської колії та адаптації національного законодавства до вимог ЄС.

"Залізниця сьогодні відіграє одну з ключових ролей у забезпеченні логістики в умовах війни: для постачання гуманітарних вантажів, військових потреб та експорту продукції. Тому розвиток залізничного транспорту, його інтеграція до транспортної системи ЄС – це стратегічне завдання для держави. Саме на це спрямований законопроєкт “Про систему та особливості функціонування ринку залізничного транспорту України” (№ 12142). Під час запровадження європейського законодавства важливо не тільки забезпечити її функціонування відповідно до європейських принципів, але й гарантувати стабільну та ефективну роботу залізничного транспорту",

- підкреслив заступник міністра розвитку громад та територій Олексій Балеста.

Однією з ключових тем обговорення стала ідентифікація ризиків, пов’язаних з імплементацією окремих актів права ЄС, а також визначення шляхів їх подолання. Це ляже в основу переговорної позиції України та визначить можливі перехідні періоди при адаптації до європейських норм.

Робоча група також розглянула перелік шести євроінтеграційних законопроєктів, зареєстрованих у Верховній Раді, які мають наблизити транспортну сферу України до стандартів ЄС. Серед них - проєкти законів про залізничний транспорт, про суспільно важливі перевезення пасажирів, технічний регламент для колісних транспортних засобів тощо.

До складу робочої групи також входять заступник міністра розвитку громад та територій Андрій Кашуба, Сергій Деркач та Олексій Балеста,

Джерело: BlackSeaNews