Про війну, психологічні травми та людські переживання — інтерв’ю з ніжинським психологом
Щороку 23 квітня в Україні відзначається День психолога.
Професія психолога важлива за всіх часів, адже ці фахівці рятують безліч людей, а під час війни робота психологів стала ще важливішою, бо люди зараз, як ніколи, потребують психологічної допомоги.
На сторінках нашого видання час від часу ми публікуємо розмови з ніжинськими фахівцями – психологами та юристами.
Озвучуємо відповіді на питання, які турбують читачів з коментарями та порадами експертів.
Раніше ми писали: Як не стати жорстоким під час війни: розмова з психологом
Сьогодні в редакції MYNIZHYN наш постійний експерт, кандидат психологічних наук, доцент НДУ ім.М. Гоголя; практичний психолог Олександр Пісоцький.
- Ви психолог із багаторічним досвідом і можете порівняти різні етапи життя. Зараз іде мова про війну в країні. Тож скажіть – як саме війна вплинула на Вашу роботу, як психолога? З якими проблемними питаннями до Вас почали частіше звертатися люди?
- Так, війна змінила все. Не є виключенням і мій фах. Скажу так, що питання самооцінки, стосунків, пошуку сенсу життя, різні емоційні проблеми не зникли,
але тепер вони набули іншого ракурсу: як далі жити? як зібрати себе докупи в умовах постійної тривоги й виснаження?
Проблеми з якими звертаються зараз? Коротко, це тривожні стани, емоційне вигорання, пошук себе в нових реаліях. Змінилася й мотивація людей: вони шукають не лише вирішення проблеми, але й спосіб не загубити себе у новій реальності і я вдячний за довіру кожній людині, яка відкривається переді мною.
- А що найбільше запам'яталося у Вашій практиці? Можете згадати якісь цікаві, неординарні випадки?
- Так, є два випадки, які запам’яталися.
Перший випадок стався коли працював практичним психологом у школі: звернулася вчителька, її сина несправедливо звинуватили. Вона звернулася як мама – розгублена, з проханням допомогти. Тоді ми змогли спокійно, конструктивно розв’язати ситуацію.
Сама проблема стерлася з пам’яті, але вдячність і вчительки, і її сина досі зі мною.
Другий випадок пов’язаний вже з Ніжином: звернулася студентка, складні стосунки з батьками, напруга в академічній групі. Після кількох зустрічей вона пішла зі словами: «Мені полегшало». Потім вона знайшла мене в соцмережах і подякувала.
Написала декілька теплих слів, які запам’ятались набагато більше, ніж офіційних відгуки.
Такі моменти «гріють» (надихають) і нагадують: навіть короткі зустрічі можуть мати тривалий вплив.
- Цікаво, а що для Вас означає бути психологом? Лікар чужих душ...
Що для мене означає бути психологом?
Якщо коротко, це «не про рятівника» і тим більше, не про «все знати». І також… не про красивий образ «лікаря душ».
Це – про вміння чути, коли складно говорити, і мовчати, коли слова не допомагають. Це про підтримку, не про поради, а про повагу до самостійних рішень людини.
Психолог не може «виправити» людину. Його завдання допомогти знайти людині власний шлях, щоб вона змогла пройти його свідомо без зайвих сумнівів.
- Що найскладніше для Вас у роботі?
Найскладніше – коли людина з якою працював «раптово» зникає. Без пояснень, без завершального повідомлення, хоча ми домовляємось, що важливо зробити підсумок.
Я розумію: можливо, людині вже стало легше, її «відпустило». Але все ж таки залишається питання – чому не сказати хоча б одне слово?
У такі моменти я мимоволі починаю шукати причину в собі.
Це частина професійної рефлексії, але не завжди просто її проживати.
Скажу так, що з досвідом навчився «приймати» рішення інших: можливо, не всі готові до відкритого завершення. Іноді зникнення – це теж спосіб сказати «дякую». (Посміхається – авт.)
Проте мені ближчою є чесність, навіть, у кількох словах.
- Як відновлюєте сили після робочих буднів? Де черпаєте натхнення для себе?
- Відновлююсь просто: тиша, музика, рух.
Релаксація – час без слів, коли можна просто побути самому.
Музика – не класика, навпаки щось енергійне, мотивуюче.
Спорт – не скажу, що системно, але інколи досить добре «перезавантажує».
Ще – просто спілкування, яке не вимагає ролі «психолога».
- Є такий вислів: «Психологам - теж потрібні психологи». Чи дійсно це так – що б ви сказали з цього приводу?
- Так, потрібні.
Емоції, біль, різні історії, які не можна назвати простими. Тому важливо і самому «виговоритись» і послухати колег, щоб ніде «не заблукати».
Фактично, це про професійну гігієну та про людську потребу – бути почутим!
- Щоб Ви порадили людям, які вагаються: бути чи не бути? Йти до психолога чи краще виговоритися друзям і далі все носити у собі? Тобто як не боятися прийти до чужої людини і «вилити їй душу»?
- Якщо вагаєтесь,
скажу так: важливо «не носити все в собі».
Коли обговорення проблем з друзями чи близькими вам допомагає – це чудово. Вони можуть підтримати, вислухати і надати точку опори.
Що отримаєте у психолога? Психолог може допомогти знайти додаткові ресурси, розкрити внутрішній світ і поглянути на ситуацію з іншого боку.
Тому, не варто лякатися чи боятися звертатися – це нормальний крок, який може дати нові сили та впевненість.
***
До теми:
Привітання для психологів
Вітаю з професійним святом – Днем психолога! Нехай така важка справа, завжди буде в пошані. Розмови до душі спокійні, поради слушні. Знаходьте сили, не втрачайте рівноваги, заряджайте енергією. Процвітання, добра, щастя.
***
Дорогі психологи, зі святом! Ви як бійці невидимого фронту вмієте тактовно вивчити будь-яку проблему, а головне – допомогти у пошуку рішення. У ваше особливе свято я бажаю вам поменше труднощів, успішної роботи та заслужених нагород вашій безцінній праці!
***
Психолог завжди приходить на допомогу, як казковий чарівник. Величезна вам подяка за працю, за терпіння, за особистий час, що ви витрачаєте на вирішення наших питань.
Нехай все в житті у вас складається чудово, нехай ваш душевний добробут завжди буде на висоті.
***
Хочу привітати всіх людей, які відповідають за наше ментальне здоров'я, яке за важливістю нічим не поступається фізичному! Нехай темні клубочки психічних негараздів розплутуються у ваших руках миттєво, залишаючи в душі гарячий слід радості за себе та свого клієнта!
Вас може зацікавити: «А чого ти не заміжня?»: психолог радить, як дівчині відповідати на такі питання
Від редакції:
Аби озвучити своє питання і отримати на нього безкоштовну відповідь наших експертів – пишіть нам на пошту: mynizhyn.com@gmail.com
За бажанням читачів, ми можемо не озвучувати ваші прізвища та імена.
Наші експерти:
кандидат психологічних наук, доцент НДУ ім.М. Гоголя; практичний психолог Олександр Пісоцький
кандидат юридичних наук, доцент кафедри політології, права та філософії НДУ імені М.Гоголя, фахівець з кібербезпеки, доцент - Марина Ларченко.