Розбірки політиків чи порушення екологічного законодавства: що відомо про розорювання земель біля Десни
Користувачі соцмереж кажуть: виявили факт розорювання прибережних захисних смуг річки Десна поблизу села Куковичі Корюківського району Чернігівської області. На це звернула увагу Державна екологічна інспекція у Чернігівській області. Фахівці разом із представниками Менської міської ради виїхали на місце події.
Оглянули сільськогосподарські угіддя у складі земель приватної власності біля села Куковичі Корюківського району на локаціях біля заплавних озер річки Десна, а саме біля озера Речище та озера Плавня. На момент огляду на земельних ділянках проведено механічний обробіток ґрунту (розорювання та дискування), межі оброблених ділянок розташовані на відстані 25 метрів від урізу води, сільгоспкультури на полях не засіяні, інформує обласний осередок Держекоінспекції.
«Слід зазначити, що вимогами статей 88, 89 Водного кодексу України та статей 60, 61 Земельного кодексу України визначено, що навколо озер, з метою охорони від забруднення і засмічення та збереження їх водності, встановлюються прибережні захисні смуги шириною 100 метрів. Прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності,
в їх межах забороняється:
- розорювання земель (крім підготовки ґрунту для залуження і залісення), а також садівництво та городництво;
- зберігання та застосування пестицидів і добрив», - зауважують екологи.

До суб’єкта господарювання, яким здійснювався обробіток сільськогосподарського масиву земель на обстежених локаціях, екоінспекція застосувала превентивні заходи
Також обстежені прибережні захисні смуги правого берега річки Десна в районі населених пунктів Куковичі та Максаки на територіях, де в 2021 році екологи виявляли непоодинокі випадки розорювання земель та вирощування сільгоспкультур.
«Фактів порушень природоохоронного режиму прибережної захисної смуги не виявлено Суб’єкти господарювання, які здійснюють обробіток угідь на цих територіях, з розумінням та відповідальністю ставляться до обмежень, визначених природоохоронним законодавством», - йдеться у повідомленні екоінспекції.
Одначе користувачі у соцмережах досі занепокоєні. Такий результат перевірки вони вважають явно недостатнім.
Борис Домоцький (живе за 150 км в Новгороді-Сіверському - ред.
- Почитали?
До яких " богів" зверталися, як до правдолюбів? Отримали результат? Їм і війна до сраки. Ще рік-два і вся заплава Десни буде вкрита кукурудзою, соняшником чи рапсом. А кожної весни сотні тисяч кубів ґрунту прийматиме Десна! Мудаки, які є нащадками комсомольців 1920-х, що вбивали українських господарів у селі, правлять бал. Їм на все насрати!
Михайло Ілляшик:
- Але на деяких фото з цих місць відстань від води до краю ріллі візуально менша за 25 метрів. Як ви це прокоментуєте?
Віталій Назаренко:
- Не зовсім те, що фіксували активісти на фото
Анатолій Літош:
- Який кінцевий результат по цьому факту?
Що кажуть посадовці?Видання «Менщина» оприлюднило коментарі місцевих посадовців на цю тему.
Секретар Менської міськради Юрій Стальниченко:
"Державна екологічна інспекція разом з нашими фахівцями та поліцією виїжджали, фіксували. Тобто процеси тривають, вивчають, фіксують, складаються акти.
- Тобто, зафіксовані порушення?
- Зараз обстежуємо інші ділянки, але в цілому робота триває. Ми долучені, робота ведеться з Державною екологічною інспекцією, але ми долучені. І поліція долучена,
кожен в межах своїх повноважень.
- А хто власник?
- Актів я не бачив, тому як я можу вказувати на когось? Розмови ведуться, акти готуються, будуть офіційні документи, бо повинні ще обрахувати збитки. Тобто, коли вже буде офіційне підтвердження або офіційні суми і так далі, тоді можна щось говорити. Десна змінює русло, інколи створюються заплави. Якщо заплава, то 25 метрів, якщо основне русло, то 100 метрів не можна розорювати".
Депутат Чернігівської обласної ради та аграрій Олександр Левицький:
"Я - власник компанії "Куковицьке". Зараз був у відрядженні, тільки повернувся. Сьогодні збиратиму нараду та буду розбиратися, що там відбувається.
Ми викликали геокадастрову компанію, яка поставить всі крапки за нашими ділянками і після цього ми будемо знати всю ситуацію. Думаю, через день-два все буде відомо. Але точно є нюанси, які перекручені".
Довідково: за даними аналітичної системи YouControl, ТОВ "Куковицьке" зареєстроване у 2000. Розмір статутного капіталу - 228 823 гривень. Основний вид діяльності - вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.
Має у власності 3094 земельні ділянки, 35 транспортних засобів. Керівник - Сергій Стрілець. Засновник - Олександр Левицький.
В свою чергу в Державній екологічній інспекції у Чернігівській області звернули увагу аграріїв на неухильне дотримання обмежень щодо провадження господарської діяльності в прибережних захисних смугах поверхневих водних об’єктів.
«Наголошуємо, що ці обмеження стосуються будь-якого виду цільового призначення земель незалежно від їх категорії та форм власності».
Екологи подякували свідомим громадянам за виявлену небайдужість і активну громадянську позицію щодо захисту навколишнього середовища та пообіцяли тримати на контролі питання дотримання природоохоронного режиму прибережних захисних смуг водних об’єктів, що розташовані на території Менської міської ради.
Політика і не тількиЗа даними "Часу Чернігівського" справа стосується політичного протистояння. Джерело у Менській міській раді каже, що "вказівки пошуку порушень екологічого законодавства йдуть від керівництва міської ради. Керівник дзвонить землевпорядникам. Але це не Стальниченко".
Одночасно є дані, що у Левицького є конфлікт із представниками Радикальної партії Ляшка, адже саме дотичні до РПЛ анонімні джерела перші поширювали фото із нібито розорюванням земель.
"Час Чернігівський" писав про таке:
- У Чернігові перевірили якість вод у річках: виявлено незначні відхилення
- Незаконне спорудження ставка на Чернігівщині: справу розслідуватиме поліція
- Держекоінспекція: береги Стрижня захаращені, а будсміття таки складували поблизу озера Земснаряд