Школярі Чернігівщини обирають майбутнє самостійно: престиж закладу більше не вирішальний
Учні 8–11 класів дедалі менше зважають на думку батьків, а натомість орієнтуються на престижність майбутньої професії. Утім, профорієнтаційна робота в школах Чернігівщини залишається несистемною, попри її активне впровадження.
Про це Суспільному повідомила начальниця управління Державної служби якості освіти в Чернігівській області Тетяна Маханькова, коментуючи підсумки другого етапу моніторингу забезпечення професійної орієнтації в освітньому процесі, який проводився у лютому-березні 2025 року.
Онлайн-опитування охопило 796 учнів 8–11 класів, 372 батьків, 157 учителів та 18 директорів шкіл із 18 громад. Дослідження засвідчило: учні найбільше орієнтуються на престиж майбутньої професії, але і цей фактор втрачає актуальність (41% проти 65% торік). Тим часом роль думки батьків у виборі місця навчання значно знизилася — лише 9% дітей її враховують.
Самі ж педагоги й директори вважають, що для дітей і досі важливими є престиж закладу та вплив родини. Приміром, за оцінками директорів, думка батьків впливає у 72% випадків, а престиж закладу — у 83%. Серед вчителів ці показники нижчі,
але також суттєві: 63% і 58% відповідно.
Попри деяке зростання профорієнтаційної активності в школах, системності цій роботі бракує. За словами Тетяни Маханькової, профорієнтацію найчастіше проводять класні керівники, і лише в половині шкіл вона починається вже в середній школі. Позитивна динаміка — зростання кількості курсів за вибором (з 50% до 78%), серед яких найпопулярніші: «Фінансова грамотність», «Інформатика», «Автосправа» та «Українознавство».
Учні стають більш обізнаними: 72% знають про наявні профорієнтаційні платформи, а 76% — брали участь у відповідних заходах. Водночас батьки, як і минулого року, залучаються до цієї роботи лише частково — лише кожен четвертий.
Серед рекомендованих кроків для покращення ситуації — оновлення технічної бази, фінансування годин варіативної частини освітнього плану, підвищення кваліфікації педагогів і створення в громадах окремих профорієнтаційних осередків.
Третій етап моніторингу заплановано на наступний навчальний рік.