Навчально-практичні центри у профтехах: як працюють і навіщо потрібні?

У Чернігівській області активно розвивається професійно-технічна освіта. Фахівці робітничих професій стають все більш затребуваними, а тому відповідні навчальні заклади мають йти в ногу з часом. Задля цього в області створено вже два десятки навчально-практичних центрів, які мають сучасне обладнання і дозволяють учням здобувати актуальні вміння та навички. У Чернігівському вищому професійному училищі створений вже другий такий центр. Допомогло як державне фінансування, так і фінська організація Finn Church Aid.

Ми вже до цього часу співпрацювали з FCA, вони допомагали з іншим НПЦ. І долучились до цього центру. Таким чином у нас з’явився ще один верстат ЧПК, який сьогодні ще підключають. У нас з’явилися п’ять симуляторів. Учні можуть спочатку сісти на симулятор, скласти програму, попрацювати, вони абсолютно такі самі як верстати. І міні-верстат, спочатку для відпрацювання практичних навичок, щоб вони потім ставали за великий верстат ЧПК і відпрацьовували всі свої навички, - каже Світлана Тронь, т.в.о. директора КЗ "Чернігівське вище професійне училище".

Світлана Тронь

Верстат ЧПК (тобто з числовим програмним керуванням)

– нове слово в техніці. Оператор пише програму, задає необхідні параметри, а всю ручну роботу з обробки деталей виконує техніка. Очільник Управління освіти і науки Чернігівської ОВА Юрій Музика на брифінгу каже: створення навчально-практичних центрів – новий крок у розвитку профтех освіти області.

Це зовсім нові підходи, нове обладнання. А найголовніше, що діти і дорослі мають можливість навчатися на тому обладнанні, яке використовується на сьогоднішній день у промисловості, в бізнесі. Це дає можливість підготувати кадри, які приходять на підприємства і мають можливість приступати до роботи.

Юрій Музика

Один із НПЦ діє у Ніжинському професійному аграрному ліцеї.

Навчально-практичні центри – це можливість організувати процес по-новому, за новими стандартами і сучасними технологіями. Це якраз те. Що потрібно роботодавцям, оскільки вони використовують сучасне обладнання. І цілком зрозуміло, що на тому обладнанні, яке було встановлене в закладі освіти 20 чи 30 років тому якісну освіту отримати неможливо, - говорить Юрій Єлізаров, директор ДНЗ "Ніжинський професійний аграрний ліцей Чернігівської області".

Юрій Єлізаров

Освітяни кажуть: потрібно ламати стереотип про професійно-технічну освіту як другорядну та непрестижну. Створюють НПЦ, до речі, в залежності від потреб і специфіки економіки регіону.

Необхідно зазначити, що створення НПЦ залежить від того, який запит кадрів у нас в області. Ми проводимо роботу і з Центром зайнятості, і з роботодавцями, збираємо запити, потреби. Спрямовуємо кошти по тим важливим напрямкам підготовки кадрів, які на сьогодні є в області, - говорить Юрій Музика.

***

Час Чернігвіський писав про таке

  • Семикласниці власноруч оформили укриття в ліцеї
  • Чернігівський ліцей з посиленою ВФП: представники омбудсмана критикують, а от батьки хвалять
  • «Сьогодні звільнять директора а завтра закриють ліцей?!» - седнівці обурені кадровими рішеннями тимчасової керівниці